Відкрита наука в університетах
Серед провідних суб’єктів відкритої науки є університети, у яких знання і продукуються, і поширюються одночасно. Відкрита та прозора практика має важливе значення для розвитку дослідницької діяльності університетів – вона зумовлює нові способи проведення досліджень/освіти/інновацій, їх архівування та курування, а також розповсюдження по всьому світу, прискорює процес дослідження з безпрецедентною швидкістю та зміцнює основні академічні цінності такі, як доброчесність дослідження, співпраця та обмін знаннями.
Перевагами відкритої науки у вищій освіті є: доступність знань, зокрема, через відкриті освітні ресурси та журнали відкритого доступу; потенціал у подоланні міждисциплінарних бар’єрів з метою вирішення глобальних проблем; спільне використання ресурсів, зокрема здійснення складних обчислень з використанням штучного інтелекту та машинного навчання задля проведення досліджень та підготовки наукових кадрів.
Асоціація університетів Європи (European University Association) активно підтримує університети у переході до відкритої науки, визначає нові тенденції та розробки в цій галузі, включаючи громадянську науку, цифровий суверенітет та відкриту освіту, тісно співпрацює з Експертною групою ЄС з відкритої науки. Асоціація виділяє три ключові сфери відкритої науки:
• універсальний і постійний відкритий доступ до наукових результатів у справедливій екосистемі наукових публікацій;
• дослідницькі дані, доступні для пошуку, сумісні та багаторазові (FAIR);
• інституційні підходи до оцінки досліджень (EUA Open Science Agenda 2025).
EUA приєдналася до Глобального партнерства ЮНЕСКО з відкритої науки.
СумДПУ імені А. С. Макаренка у своїй освітній і науковій діяльності щодо впровадження ідей відкритої науки орієнтується на найкращі міжнародні практики, досвід та рекомендації. Основні проблеми і ключові засади реалізації принципів відкритої науки як норми освітньої та наукової діяльності Університету визначає «Політика відкритої науки Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка» (протокол № 4 від 25 листопада 2024 року).
Політика не суперечить міжнародній практиці, чинному законодавству, нормативній базі загальнодержавного та внутрішньоуніверситетського рівнів. Документ враховує цінності та практики відкритої науки міжнародних інституцій (у тому числі Рекомендації UNESCO з відкритої науки, Директиву 2019/1024 Європейського Парламенту та Ради від 20.06.2019 р. щодо відкритих даних та повторного використання інформації державного сектору та ін.); ґрунтується на положеннях чинного законодавства України, нормативної бази загальнодержавного рівня, у тому числі законів «Про наукову і науково-технічну діяльність» (2016 р. зі змінами), «Про науково-технічну інформацію» (1993 р. зі змінами), «Про авторське право і суміжні права» (2022 р. зі змінами), «Про вищу освіту» (2014 р. зі змінами), розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження національного плану щодо відкритої науки» (від 08.10.2022 р. № 892-р), наказів Міністерства освіти і науки України «Про затвердження дорожньої карти з інтеграції науково-інноваційної системи України до європейського дослідницького простору» (від 10.02.2021 р. № 167), «Про затвердження змін до Порядку державної реєстрації та обліку науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт і дисертацій» (від 11.09.2024 №1304) та ін.;
Політика корелює із засадами Статуту Університету, Кодексу академічної доброчесності Університету, Положення про систему забезпечення академічної доброчесності у освітньо-науковій діяльності Університету, Положення про інституційний репозитарій Університету.