«Повість минулих літ». 910 років від написання

«Повість минулих літ» – перший літопис, що розповідає про початок української держави, про перших наших князів. Саме він проливає світло на історію українського народу від найдавніших часів і до днів життя Нестора Літописця – автора цього твору.

Нестор Літописець (1056–1114) – монах Києво-Печерської лаври, автор найдавнішого літопису України, укладеного на початку 12-го століття – «Повісті минулих літ». Цей твір є головним джерелом вивчення стародавньої історії України. Доктор історичних наук Михайло Брайчевський називає Нестора Літописця «одним з найбільших письменників раннього європейського середньовіччя». І саме з «Повістю минулих літ» пов’язують початок історії української літератури.

«Повість врем’яних літ з богом починаєм. Отче благослови. Повість врем’яних літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідси пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала. Тож почнемо повість оцю», – цими словами починається літопис. Науковці стверджують, що у середньовічній історії немає прикладів рівних літопису Нестора.

«У «Повісті» автор пов’язує історію України з історією світу… Ідею єдности і політичної незалежности Української держави проголосив Нестор у часи, коли вже йшов швидкими темпами процес розподілу тодішньої держави на окремі землі».

Наталія Полонська-Василенко

Історія Нестора Літописця про те, «Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав княжити», дає вичерпне пояснення щодо тисячолітньої традиції українського державотворення і українського слова. Найдавніший літопис ущент спростовує головні засади імперської ідеології про «колиску трьох братніх народів.

«Повість минулих літ» – не лише своєрідний підручник історії, а й скарбниця поетичних й епічних сказань, байок, оповідань.

Літопис має виразне українське походження; зразки української фразеології, української орфоепії, а також української лексики. Більшість діалогів у творі передана фактично українською мовою.

Наукова бібліотека пропонує ознайомитись з віртуальною виставкою «Повість минулих літ» – велика літературна пам’ятка історії України та української мови».

«Повість врем’яних літ» – це не просто пам’ятка української писемності… вона має стати букварем нашої національної свідомості».

Василь Яременко