Поезія – це завжди неповторність. Якийсь безсмертний дотик до душі

Термін «поезія» позначає насамперед мистецтво слова, виповнене енергією «аристократизму духу». Вживається він і в переносному значенні як чарівність, привабливість, все прекрасне, що нас оточує.

«Поезія – це найважливіше культурне явище, всеосяжна мова, що передає внутрішнє прагнення людини жити разом з іншими і тим самим необхідна для зближення народів. Будучи відображенням і дзеркалом суспільства, поезія – головний засіб самоствердження і дієвий важіль творчості, прогресу та всезагального розвитку. Отже, поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами», Коїтіро Мацуура (Генеральний директор ЮНЕСКО, 2003).

Українська поезія є живим відбитком невпинного руху, постійних перевтілень вірша, його неочікуваних видозмін, його незбагненних метаморфоз.

Війна в Україні стала детонатором для потужного вибуху нової української поезії, знаходить свій значущий та показовий відгомін в поетичних текстах. Теперішні українські вірші про війну – закарбований час, концентрований біль, невгасиманадія на перемогу і ще – регулярні звернення-молитви до Бога про допомогу.

Сьогодні наші поети і наша поезія зі словом і зброєю захищають свободу і незалежність України. Вони рішуче розвернули поезію обличчям до життя і показують жахіття та трагізм війни й водночас – вітальність та потужність національного самоутвердження.

На своїй сторінці в мережі Фейсбук бібліотека публікує новий контент «Рани бинтуємо у вірші». В межах якого створюються листівки з віршами, голос яких йде з глибин – мови, яка пропонує особливий спосіб бачення світу, культурних особливостей та універсалій, відчуття особистої гідності та поцінування свободи.

Українці й далі являють образи війни у своїх віршах. Це вони роблять у міру свого таланту та виражальних спроможностей образного слова. Поезія то наближується до реальності, то віддаляється від неї. Так чи інакше поети долучаються до колективного опору ворогу. Війна триває і поезія триває також… З 24 лютого 2022 року Міністерство культури та інформаціної політики запустило проєкт «Поєзія вільних», на який надійшло більше 40 тисяч віршів про війну.

З нагоди Всесвітнього дня поезії Наукова бібліотека підготувала онлайн вікторину «Золоті зерна української поезії». Запрошуємо всіх бажаючих перевірити свої знання, щоб віддати належне цьому особливому жанру літератури. Адже вірші здатні чарувати, підбадьорювати, надихати на боротьбу. Або, навпаки, заспокоювати, зцілювати душу, глибоко проникати в людські почуття.