Когнітивна лінгвістика у сучасному мовознавстві
Когнітивна лінгвістика є відносно молодим напрямом лінгвістичної науки, який стрімко розвивається і зацікавлює дедалі ширші кола мовознавців. Як мовознавчий напрям, покликана розкрити та встановити тонкощі, глибини функціонування мови в людському розумі. Головна ідея когнітивної лінгвістики як нового напряму: мовна здатність людини є частиною її когнітивної здатності.
Як наукова дисципліна, вивчає зв’язок мови з когнітивними функціями розуму, а саме сприйняття, мислення, пам’ять, та як ці взаємодії впливають на перцепцію та творення мовних структур.
Крім того, когнітивна лінгвістика стала основою для досліджень в галузі психолінгвістики, когнітивної психології та когнітивної науки загалом. Вона допомагає зрозуміти, як людина сприймає, обробляє та інтерпретує інформацію, що робить її незамінною для розуміння людської природи та розвитку нових підходів до психотерапії та навчання.
З метою здійснення допомоги студентам в осмисленні основних питань когнітивної лінгвістики як науки про мову, яка є основним засобом отримання, зберігання й обробки інформації Наукова бібліотека підготувала бібліографічний огляд літератури «Когнітивна лінгвістика у сучасному мовознавстві».
У виданнях подано погляди науковців на співвідношення когнітивної лінгвістики із когнітивною наукою. Представлено думки дослідників щодо мети даної дисципліни, предмету її дослідження, джерел та матеріалів, основних завдань та постулатів; навчальні посібники з когнітивної лінгвістики, допоможуть студентам зорієнтуватися в широкій палітрі теоретичних та методологічних положень цього наукового напряму та його відгалужень.