10 грудня – Міжнародний день захисту прав людини

У далекому 1950 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала усім державам відзначати 10 грудня як День прав людини, бо саме в цей день в 1948 році цією ж організацією було прийнято Загальну декларацію прав людини. Вона ознаменувала собою початок нової ери у взаєминах між державою та громадянами.

У цьому документі задекларовано наступні принципи рівності людей: усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо; право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість; заборона рабства и работоргівли; заборона катувань або жорстокого поводження; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; заборона самовільних арештів; презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.

Проблема захисту прав людини в Україні ось уже третій рік перебуває у центрі уваги української та міжнародної спільноти.

Війна призвела до порушення багатьох прав людини в Україні, до переміщення мільйонів українців як усередині країни, так і за її межами. Для багатьох із них створило підвищений ризик участі в експлуатації та жорстокому поводженні, торгівлі людьми.

Місія ООН з прав людини збирає докази тисяч порушень міжнародного гуманітарного права. Задокументовано порушення прав як цивільних громадян, так і комбатантів, зокрема, права на життя, свободу та особисту недоторканність. Перевірило численні твердження про вбивства та сумарні страти, свавільні затримання й насильницькі зникнення, катування та жорстоке поводження, а також про сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.

Наукова бібліотека пропонує ознайомитись бібліотечними електронними ресурсами:

День прав людини – це нагода ще раз нагадати про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, взаємозв’язку і людяності.

Єднаємося, переможемо!