У 1957 році – інституту було присвоєне ім’я видатного земляка, педагога-новатора Антона Семеновича Макаренка. Назва бібліотеки змінилася на бібліотеку Сумського державного педагогічного інституту імені А. С. Макаренка.
На жаль, у 1957–1958 роках з фонду бібліотеки Сумського державного педагогічного інституту імені А. С. Макаренка, після закриття історичного факультету, деякі книги історичного змісту були вилучені й передані до київських та чернігівських закладів вищої освіти.
З 1962 по 1968 роки в інституті діяв загальнонауковий факультет, де на гуманітарному відділенні проводилось навчання за спеціальністю «Бібліотекознавство та бібліографія».
З 1963 по 1975 роки бібліотеку очолювала Білоус Раїса Андріївна.
У період 60-80 років значна увага приділялася формуванню фонду книгозбірні, покращенню організації довідкового апарату, модернізації матеріально-технічної бази, розширенню структури закладу. Особливу увагу звертали на комплектування фонду. Відбувалося активне відродження навчального закладу та інститутської бібліотеки. Здійснювалося регулярне комплектування фонду через обласний бібліотечний колектор, місцеві книжкові магазини, через книгообмін та передплату.
У зв’язку зі стрімким збільшенням кількості студентів наприкінці 60-х років особливо гострою стала ситуація з браком робочих та навчальних приміщень. Відсутність можливостей для нормального функціонування кабінетів і лабораторій перешкоджали підвищенню ефективності навчально-виховного процесу. У 1969 році розпочалося будівництво студентського містечка по вул. Роменській. В плані забудови центрального навчального корпусу були виділені спеціалізовані приміщення під бібліотеку. У 1972 році новий навчальний корпус був введений в дію. Співробітниками бібліотеки було докладено титанічних зусиль для перевезення бібліотеки з корпусів по вул. Троїцькій в нові приміщення та розташування книжкових фондів в книгосховищах нової інституцької бібліотеки.
З 1975 по 1986 роки керівником бібліотеки стає Ісаєва Раїса Кирилівна.
У своїй роботі Наукова бібліотека починає використовувати систему подвійних каталогів – алфавітний та систематичний – для зовнішнього користування читачами та внутрішнього службового користування.
Було впроваджено групову видачу навчальної літератури, здійснено переведення каталогів на таблиці ББК, продовжувалось ведення картотеки «Наукові праці викладачів СДПІ». Ці роки можна охарактеризувати як роки стабілізації та вдосконалення бібліотечних процесів.
З 70-х років починається робота по створенню кафедральних бібліотек. В кабінетах проводилися консультації, видавалася література. Обов’язковими для комплектування кабінетів були комплекти творів К. Маркса і Ф. Енгельса, В. Леніна, «КПРС в резолюціях», найнеобхідніші довідкові видання, навчальні посібники та інша література.
У 80-ті роки значна увага приділялася формуванню фонду книгозбірні, покращенню організації довідкового апарату, модернізації матеріально-технічної бази, розширенню структури бібліотеки. Активно пропагувалися джерела марксизму-ленінізму, матеріали КПРС та КПУ, документи з’їздів, пленумів ЦК, постанови та інша ідеологічна продукція, як вимагалося у ті часи. Відповідна література надходила до бібліотеки у великій кількості.
Підвищення рівня роботи бібліотеки відбувалося за певних змін у технології виробництва організації управління та наукової організації праці. Змінювалася структура бібліотеки, організовувалися нові сектори, спеціалізовані читальні зали. Зміни супроводжувалися розробкою нової регламентуючої документації, нової схеми планування та звітів.
Перед бібліотекою стояло завдання – шукати нові форми і методи роботи, вдосконалювати комплексний підхід до справи виховання студентської молоді. Для виконання даного завдання використовувалися ефективні форми масової роботи: дні спеціаліста, дні інформації, дні бібліографії, читацькі конференції, організовувалися цикли книжкових виставок, бібліографічні огляди тощо.
Саме у цей період фонд інститутської бібліотеки переведено на класифікацію за системою ББК. Удосконалюється система довідково-бібліографічного апарату, методика опрацювання фонду. З метою скорочення інтервалу між надходженням книг та швидкого доведення їх до читача вводиться методика групової обробки навчально-методичної літератури (безінвентарний облік фонду).
У практику роботи інституту впроваджується факультативний курс «Основи бібліотечно-бібліографічних знань і роботи з книгою», який погодинно читають бібліотечні працівники відділу бібліографії.
Розширено навчально-матеріальну базу, збільшується об’єм фонду, кількість читачів та книговидач; вдосконалено процеси бібліотечно-бібліографічного обслуговування.
Події 80-х років диктували основні напрями роботи інститутської бібліотеки, вносили значні зміни у її діяльність. Діяльність бібліотеки, у т.ч. вся культурно-масова робота була спрямована на виховання у студентської молоді принципів комуністичної моралі, любові до Батьківщини. Виконуючи ідеологічну функцію, бібліотека активно пропагувала літературу з патріотичного, інтернаціоналістичного та естетичного виховання.
У 1986–2013 роках бібліотеку очолює Горова Зоя Михайлівна. Фахівець високого рівня, яка все своє трудове життя присвятила бібліотечній справі. Зміна структури бібліотеки, розширення відділів та секторів, впровадження нових технологій – все це започатковувалось в ті часи. Приміщення бібліотеки потерпало від тісноти, на абонементах створювалися величезні черги читачів.
Значно покращилася матеріально-технічна база бібліотеки. Частина відділів бібліотеки переїхала у нові приміщення – довідково-бібліографічний відділ, відділ комплектування та наукової обробки літератури, Зал інформаційних технологій. Створюється новий відділ бібліотеки – Абонемент iноземної лiтератури зi спецiально виокремленим фондом. Функціонують спеціалізовані читальні зали – фізико-математичних наук, iсторичних наук, природничих наук. Відбувається реорганізація традиційних систем обслуговування, виділення нових підрозділів, секторів.
Велику увагу Горова З. М. приділяла впровадженню передового бібліотечного досвіду.
Це були часи розквіту освітянської бібліотеки, збільшення її матеріально-технічної бази, структури та штату. Значно зріс контингент студентів та кількість читачів бібліотеки.
На початку 90-х бібліотека педінституту переживала труднощі, викликані соціально-економічними перетвореннями в країні, повною мірою відчула вплив «епохи змін». Переломні 90-ті роки були складними в житті держави, інституту і бібліотеки. Руйнація державної мережі книгорозповсюдження, закриття бібліотечного колектора, що служив джерелом централізованого комплектування бібліотечних фондів, призвело до ускладнення комплектування бібліотечного фонду та зменшення кількості відвідувань. І все ж, у складних умовах, викликаних часом, персонал бібліотеки зміг не тільки зберегти фонд, але й збільшити його.
Тимчасові труднощі змушують колектив бібліотеки шукати нові форми роботи, адаптуватися до нових вимог часу. У 1991 році бібліотека отримує свій перший комп’ютер. Поступово визначаються основні пріоритети розвитку бібліотеки в нових економічних умовах, гармонійний розвиток традиційних та інноваційних форм діяльності.
За наказом Міністерства освіти від 3.02.1993 року бібліотека очолює Сумське обласне методичне об’єднання бібліотек закладів вищої освіти.
З жовтня 1999 року – університетська бібліотека носить назву Наукова бібліотека Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.
Для подальшого розвитку інформаційної інфраструктури, бібліотека активно розвивала співпрацю з недержавними громадськими організаціями, міжнародними та вітчизняними благодійними фондами.
Так у 2002 році бiблiотека стала учасником великого Міжнародного проекту. Британська рада в Україні подарувала бібліотеці університету 250-томне видання «Бібліотека тисячоліття». В ньому зібрані 15 000 найкращих творів світової літератури англійською мовою (в оригіналі або перекладі) від Гомера, Платона, Вергілія до Стейнбека, Маркеса, Граса… Серед письменників є представники різних культур — арабської і японської, романської і слов’янської. Багато російських класиків — Лермонтов, Пушкін, Чехов, Толстой, Булгаков, Солженіцин.
У третє тисячоліття Наукова бібліотека увійшла із планами подальшого розвитку через впровадження сучасних інформаційних технологій, створення оптимальних умов для забезпечення інформаційних потреб користувачів. Із входженням в еру інформаційного суспільства університетська бібліотека активно формує свої ресурси відповідно до нових вимог суспільства та нових навчальних програм. Значно розширилися інформаційні послуги бібліотеки, радикально модернізувалася її діяльність шляхом широкого впровадження в практику обслуговування користувачів сучасних інформаційних технологій.
Із 2002 року бібліотека розпочала роботи з упровадження комп’ютерних технологій. На сьогодні забезпечено комплексну комп’ютеризацію усіх виробничих циклів на основі ліцензійної програмної системи «УФД / Бібліотека»: комплектування, каталогізація, бібліографія, книгозбереження; створено електронний каталог книг, повнотекстові бази даних електронних підручників, публікацій із періодичних видань, а також з’єднано швидкісним каналом доступу локальну мережу бібліотеки із загальноуніверситетською та всесвітньою мережею Інтернет.
Створення електронного каталогу сприяє формуванню електронних ресурсів з швидким доступом до фондів бібліотеки. Входження в інформаційне середовище, постійне наповнення сайту бібліотеки, використання спеціальної бібліотечної інформаційної системи визначили нову стратегію подальшого розвитку бібліотеки університету.
В 2004 році розпочато видання бібліографічного покажчика друкованих наукових праць викладачів СумДПУ імені А. С. Макаренка. З того часу його випуски стали традиційними. Останній п’ятий випуск «Бібліографічного покажчика праць викладачів СумДПУ імені А. С. Макренка» було видано в 2014 році до 90-річчя університету в паперовому та електронному вигляді, в ньому були зібрані роботи науковців університету за 2010-2013 роки.
З 2014 року Наукову бібліотеку очолює Железняк Ірина Олександрівна, яка з 1989 року працює у бібліотеці педуніверситету.
І. О. Железняк досконало володіє технологічними процесами діяльності педагогічної бібліотеки, кваліфікований спеціаліст. Їй притаманний виважений, системний підхід до вирішення складних питань функціонування бібліотеки, вміння передбачати тенденції її розвитку. За її керівництва університетська бібліотека трансформується в сучасну, комфортну, прогресивну структуру, гармонійно поєднуючи традиційні та інноваційні форми.
В 2014 році переглянуто й вивчено фонди всіх структурних підрозділів Наукової бібліотеки та виокремлено Фонд рiдкiсних та цiнних видань, який становить 5 тисяч примiрникiв.
Роботи з комп’ютеризації бібліотечних процесів очолив Відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення.
В 2014 році створено власний сайт Наукової бібліотеки.
На сьогодні Наукова бібліотека університету – це розгалуджений комплекс відділів та секторів, які надають читачам різноманітні бібліотечні послуги.
Бібліотека проводить власні наукові дослідження, здійснює моніторинг бібліотечних процесів – вивчає стан та розвиток документного фонду, аналізує проблему бібліотечно-бібліографічного та інформаційного забезпечення користувачів, досліджує історію освітянської книгозбірні.
Діяльність бібліотеки університету спрямована на створення необхідних умов для навчальної та наукової праці студентів та сприяє вихованню гармонійно розвинених та висококваліфікованих фахівців.
Наразі університетська бібліотека – це інформаційний ресурс, що є універсальним та становить біля 1 млн. одиниць зберігання. До складу фонду входять навчальні, наукові, науково-методичні, художні, довідкові, періодичні видання, дисертації, автореферати, неопубліковані документи, видання українською та іноземними мовами. Електронна бібліотека, яка включає електронний каталог, медіатека, БД повнотекстових видань – це далеко не повний перелік сучасних бібліотечних ресурсів. З кожним роком збільшується частка документів на електронних носіях, але традиційні паперові видання не втрачають своєї значущості і ролі, наукової, культурної цінності. Бібліотека орієнтується на актуальні для сучасного вищого навчального закладу інформаційні потреби, прагне розширити склад фонду новими видами документів, в т. ч. електронними. Впроваджуються нові сучасні форми обслуговування користувачів.
Загальна площа Наукової бібліотеки – 1 303,2 м2, бiблiотека має 6 абонементiв, 5 читальних залiв на 465 посадкових мiсць, спецiалiзованi фаховi вiддiли. Забезпечують роботу бібліотеки 35 штатних одиниць.
Становлення та розвиток бібліотеки впродовж десятиліть відбувалися завдяки професіоналізму, відповідальності, а головне – любові до своєї справи працівників бібліотеки багатьох поколінь.
Наукова бібліотека педагогічного університету, маючи власну історію, кваліфікований кадровий склад, зберігаючи традиції, спрямовує роботу на збереження та розвиток кращих історичних традицій СумДПУ імені А. С. Макаренка, є невід’ємною складовою інформаційного простору наукового, культурного, духовного, просвітницького зростання університетської освіти.